Theater De Roode Bioscoop

Soirée de Nadezda | Vrouwen in de muziek

Sinds 2019 is de concertserie Soirée de Nadezda een vast onderdeel van de programmering in De Roode Bioscoop in Amsterdam.
Men zegt dat muziek verwant is aan poëzie, en gastvrouw Nadezda Filippova weet met haar authentieke presentatie het publiek volledig bij de muziek te betrekken.
Elke avond is verrassend, dankzij de unieke combinatie van muziek, gasten en performance!

"Muziek is voor mij een vorm van storytelling."

Donderdag 12 jun. 2025 - 20:00 uur - € 20,00

“Vrouwen in de muziek” met Elizaveta Agrafenina (sopraan)

In het afgelopen decennium is er iets merkwaardigs — en krachtigs — gebeurd in Nederland en in veel andere landen. Er is steeds meer aandacht en belangstelling gekomen voor het uitvoeren van werken van vrouwelijke componisten. Vrouwelijke componisten zijn geen verborgen geheim meer.

Wat begon als een stille beweging is uitgegroeid tot iets veel krachtigers. We zijn voorbij de tijd waarin voorzichtig hier en daar een vrouwelijke componist werd toegevoegd als een gebaar; zij maken nu deel uit van onze muzikale kern, en dus ook van het programma dat wij graag aan jou willen presenteren.

Ons gevarieerde boeket bestaat uit:
Elisabeth Kuyper, de eerste vrouw die compositie studeerde in Duitsland en later vrouwenorkesten oprichtte in Berlijn, Londen en New York.
Clara Schumann – een virtuoze pianiste die voornamelijk werken schreef die haar man niet kon spelen; hij vond zelfs een apparaat uit om zijn vingers op te rekken!
Alicia de Larrocha, bekend als de grootste Spaanse pianiste uit de geschiedenis, en zoals zoveel grote pianisten wijdde ook zij een deel van haar tijd aan componeren.
Een andere pionier is Rebecca Clarke, een van de eerste vrouwelijke professionele orkestmusici in Londen en een altviool virtuoos. Haar oeuvre richt zich sterk op werken voor altviool en is vaak geïnspireerd op Engelse volksmotieven.
En last but not least: de legendarische Nadia Boulanger – die uitgroeide tot de toonaangevende leermeester van generaties componisten.

Elk concert is een kans om iets nieuws te ontdekken — een reis voorbij het alledaagse, gedragen door muziek.

Meer Soirée de Nadezda | Muziek in Context